Школа, дитсадок

Діти та підлітки, які подали або отримали дозвіл на проживання з тимчасовим захистом, не обов’язково відвідувати школу, проте вони мають таке ж право на освіту в Швеції, як і діти та підлітки, які шукають притулку.

Діти та підлітки, яким було надано дозвіл на проживання з тимчасовим захистом, не зобов’язані відвідувати навчальні заклади. На них не розповсюджується закон про обов’язкову шкільну освіту. Але якщо вони вирішать піти в шведську школу, то повинні відвідувати всі заняття. Якщо учень часто або довго відсутній в школі, директор має з’ясувати причину, навіть якщо учень не охоплюється правилом про обов’язкову шкільну освіту.

Для дітей від 1 до 6 років

Дошкільний заклад призначений для дітей віком від одного до шести років. Дошкільний заклад має бути веселим, безпечним та пізнавальним для всіх дітей, які туди ходять.

Ваша дитина має право на дошкільний навчальний заклад з 1 року, якщо ви як опікун дитини працюєте чи навчаєтесь, або якщо дитина має власні потреби.

У рік, коли вашій дитині виповниться 3 роки, вона має право на дошкільну освіту, навіть якщо ви не працюєте і не навчаєтесь.

Для отримання місця в дошкільному закладі чи школі вам як опікуну необхідно звернутися самому до муніципалітету, в якому ви проживаєте. Муніципалітет може повідомити про існуючі дошкільні заклади та школи та розповісти, як подати заявку.

Дошкільний клас, основна середня шкільна освіта та позашкільний центр

Більшість дітей починають навчання у дошкільному класі, коли їм виповнюється шість років. Після дошкільного класу вони починають навчання у дев’ятирічній основній середній школі. Позашкільні центри – це доповнення до дошкільного класу і основної середньої шкільної освіти, які пропонуються учням для розумного проведення вільного часу тоді, коли їхні батьки працюють або навчаються.

Для отримання місця в дошкільному закладі чи школі вам як опікуну потрібно звернутися самому до муніципалітету, в якому ви проживаєте. Муніципалітет може повідомити про існуючі дошкільні заклади та школи та розповісти, як подати заявку. У Швеції також є незалежні школи, до яких можна подати документи. Усі школи є безкоштовними.

В обов’язковій школі Швеції навчання триває 10 років, і діти зазвичай починають школу з 6 років. У перший рік учні навчаються у дошкільному класі (Förskoleklass), і цей рік відповідає першому класу української базової школи.

Оцінки

Оцінки до 6 класу діти в шведських школах не отримують. У 6 класі учень отримує оцінки та табель один раз на семестр. Виставляючи оцінки, викладачі оцінюють, які знання студент показав протягом семестру. Остаточні оцінки виставляються, коли учень вивчив усі предмети, включені до обов’язкової школи. Це відбувається, коли закінчується 9 рік навчання.

Шкала оцінок має шість ступенів: A – F. Задовільні результати ставляться A – E, а не задовільний результат ставиться F. З підсумковою оцінкою ви подаєте заяву до гімназії.

Зважайте, що якщо дитина має F зі шведської, англійської чи математики, вона не може розпочати навчання в гімназії!

Для молоді віком від 16 до 20 років.

Молоді люди, які закінчили основну школу, можуть продовжити навчання в гімназії, яке є добровільним та безкоштовним. Гімназія складається насамперед із національних навчальних програм та вступних програм.

Після закінчення обов’язкової 10-річної освіти в школі, діти здають іспити (nationella prov). Після цього вони мають вибір продовжувати навчання в гімназії або йти працювати (більшість обирає перший варіант).

Щоб піти навчатися у гімназію, дитина повинна мати 9 класів початкової школи та бути не старше 20 років.

YRKESPROGRAM/
HÖGSKOLEFÖRBEREDANDEPROGRAM

YRKESPROGRAM (професійні програми)

Щоб отримати право на програму професійного навчання, вам необхідно мати затверджені оцінки з шведської або шведської як другої мови, англійської, математики і щонайменше ще п’яти інших предметів початкової школи.

HÖGSKOLEFÖRBEREDANDEPROGRAM (підготовчі програми до університету)

Щоб отримати право на підготовчу програму до університету, вам також потрібно мати затверджені оцінки зі шведської або шведської як другої мови, англійської, математики і щонайменше ще дев’яти інших предметів початкової школи.

Якщо у вашої дитини не задовільні оцінки з деяких предметів, існують кілька можливостей:

1. Пройдіть літні курси: Багато муніципалітетів організовують літні курси для студентів. Ці курси допомагають вам перевірити свої оцінки протягом літа і отримати необхідні кваліфікації.

2. Відвідайте вступну програму в гімназії: Існують чотири різні вступні програми, які можуть дати вам можливість здати національний іспит або підготуватися до роботи. Вибір конкретної програми залежить від того, скільки предметів вам не вистачає оцінок і до якої національної програми ви плануєте вступати.

3. Пройдіть додатковий рік у школі: Якщо бажаєте, можливо відвідувати додатковий рік у початковій школі. Це рішення, яке приймає директор школи.

Коли новоприбулий учень йде до школи, вчитель проводить оцінку знань учня. Після цього директор школи вирішує, який клас учень повинен відвідувати (з огляду на знання з математики, читання та інших предметів). Директор враховує оцінку вчителя, вік учня та інші особисті обставини. Ваша дитина може ходити в один клас із учнями того ж віку навіть без знання шведської мови.

Учні 7–9 класів, які знову прибули, а також всі учні гімназій та спеціальних гімназій, повинні мати індивідуальний навчальний план. План повинен супроводжувати учня протягом усього навчання та за необхідності переглядатися. Зазвичай вчитель разом з учнем розробляє план, але саме директор школи відповідає за те, щоб школа розробила індивідуальний навчальний план і щоб учень брав участь у цій розробці.

Щоб діти та молодь мали можливість вивчати мову, учні вивчають шведську мову одночасно з навчанням у звичайному класі (Svenska som andraspråk). Це означає, що разом з основним навчальним курсом у шведській мові проводиться додаткове навчання, спрямоване на покращення мовних навичок учнів, які вивчають шведську як іншу мову. Такий підхід дозволяє забезпечити ефективне вивчення шведської мови та успішну інтеграцію учнів у шведське суспільство.

Учні шведських шкіл також мають право на навчання рідною мовою (modersmål) та на допомогу рідною мовою у вивченні інших навчальних предметів (studiehandledare).

“Modersmål” в перекладі зі шведської означає “рідна мова”. Це програма, яка дозволяє учням шкіл шведського суспільства вивчати та розвивати свою рідну мову паралельно з навчанням шведської мови.

“Studiehandledare” означає “помічник у навчанні” чи “помічник в навчанні”. Це фахівець, який надає допомогу учням у вивченні певного предмета або предметів. Вони можуть надавати підтримку та пояснення учням, які мають складності з розумінням матеріалу.

 

Принаймні один раз на семестр вчитель, учень та його батьки або опікун неповнолітнього учня повинні зустрітися, щоб обговорити, як йдуть його справи у школі та які успіхи робить учень. Це називається розмовою про розвиток учня.

Для учнів дошкільного класу школа проводить розмови про розвиток учня не рідше одного разу на навчальний рік. Розмова має давати картину когнітивного та соціального розвитку учня.

Під час бесіди слід розповісти про те, як школа може підтримати та стимулювати розвиток та навчання учня.

Бесіда дає учню та опікуну можливість вплинути на процес навчання і взяти на себе відповідальність за це. Тут, серед іншого, розглядається можлива потреба учня в додатковій адаптації до його потреб та спеціальної підтримки.

У шведських і українських школах існує можливість залишити дитину в групі продовженого дня. Це можуть зробити батьки або опікуни, які працюють, або якщо це є необхідним (наприклад, для прискореного вивчення шведської мови). Для цього потрібно заповнити анкету та вказати свій дохід, на основі якого формується ціна за участь у групі продовженого дня.

У шведських дошкільних та шкільних закладах всі учні мають право на безкоштовне харчування. Школи підтримують принципи профілактики та стежать за загальним благополуччям учнів. У них є доступ до групи здоров’я з шкільним медсестрою, шкільним лікарем, психологом, консультантом та персоналом із спеціальними педагогічними навичками. Це включає перевірку стану здоров’я та вакцинацію, а також врахування індивідуальних потреб учнів, наприклад, роздільне харчування для тих, хто має алергії.

school tools, color, crayon-3596685.jpg
Прокрутити вгору