Працевлаштування
Маючи тимчасовий дозвіл на проживання, ви маєте право працювати в Швеції.
Інформацію про пошуки роботи у Швеції можна знайти на сайті Служби зайнятості (Arbetsförmedlingen).
Ви можете зареєструватись в Службі зайнятості, відвідавши офіс обслуговування servicekontor (statenssc.se).
Що потрібно:
- дійсне посвідчення особи, наприклад, паспорт та картка посвідки на проживання або підтвердження заявки на продовження посвідки на проживання, яку ви вже отримали від Шведського міграційного агентства.
- координаційний номер (samordningsnummer (skatteverket.se)). Якщо ви маєте координаційний номер, принесіть його. Якщо ви не отримали номер, ви можете запросити його в офісі обслуговування. Координаційний номер – це ідентифікаційний номер для осіб, які не зареєстровані в регістрі населення Швеції.
Зареєструватись на веб-сайті неможливо, оскільки для цього необхідно, щоб у вас був номер соціального страхування Швеції та щоб ви були зареєстровані у Швеції.
Після реєстрації вам буде запропоновано співбесіду щодо планування працевлаштування (англійською мовою або з перекладачем, якщо необхідно).
На зустрічі ви та представник з працевлаштування обговорите:
- Вашу компетентність
- яку роботу ви шукаєте
- яку підтримку ви можете отримати від нас
- як йти до досягнення своєї мети.
Якщо у вас є доступ до ваших сертифікатів та оцінок, будь ласка, пред’явіть їх на співбесіді щодо планування. Ви маєте можливість перекласти ваші сертифікати.
Програми підтримки:
З роботою для входження на ринок праці (etableringsjobb) ви, хто довго був безробітним або належить до певної категорії новоприбулих, маєте можливість отримати роботу. Вам потрібно самостійно знайти роботодавця, який захоче найняти вас на роботу для входження на ринок праці. Робота для входження на ринок праці означає тимчасове працевлаштування на повний робочий день строком максимум на два роки у роботодавця, який вас наймає. Мета полягає в тому, щоб робота для входження на ринок праці призвела до укладення безстрокового трудового договору.
«Ознайомча робота» — це працевлаштування у приватного чи державного роботодавця, що дає змогу розпочати трудове життя. Роботодавець, який вас наймає, отримуватиме субсидію на вашу заробітну плату. «Ознайомча робота» може передбачати як постійне, так і тимчасове працевлаштування. Якщо ваша працездатність знижена на постійній основі, ви можете влаштуватися на неповний робочий день.
Програма «Новий старт» допомагає тим, хто тривалий час не мав роботи, повернутись до трудового життя. Роботодавець, який вас наймає, отримуватиме субсидію на вашу заробітну плату. Працевлаштування в межах цієї програми може бути як постійним, так і тимчасовим, із повним або неповним робочим днем. Щоб роботодавці могли найняти вас на нові робочі місця, ви повинні бути зараховані та зареєстровані як безробітний протягом шести місяців у дев’ятимісячному періоді.
Якщо ваші фізичні можливості обмежені, ви можете отримати роботу, що відповідає вашим потребам. «Субсидія на заробітну плату» — це фінансова підтримка роботодавця у формі компенсації за те, що він адаптує робочі завдання й умови праці до ваших можливостей та потреб. Роботодавець може бути як приватним, так і державним. Працевлаштування може бути на постійній або тимчасовій основі, на повний чи неповний робочий день.
У вас немає можливості брати участь у програмі підтримки, що стосується:
- освіти на ринку праці (arbetsmarknadsutbildning),
- підтвердження освіти (validering),
- досвіду роботи (arbetspraktik),
- програм установ (etableringsprogrammet),
- гарантій працевлаштування для молоді (jobbgarantin för ungdomar),
- робочих місць та гарантій розвитку (jobb och utvecklingsgarantin.
Ви також не можете брати участь у програмі працевлаштування, гарантій зайнятості для молоді та розвитку. Причина в тому, що наш страховий поліс не поширюється на тих, хто не зареєстрований у Швеції.
Ви маєте право отримати трудовий договір у письмовій формі. Договір має містити таку інформацію:
- найменування та ідентифікаційний номер роботодавця;
- ваше ім’я, прізвище та координаційний номер;
- тривалість періоду працевлаштування із зазначенням як дати початку, так і дати завершення трудових відносин;
- графік роботи — повний день, неповний день або лише в міру необхідності;
- ваша заробітна плата;
- службові обов’язки;
- назва посади.
У Швеції існує кілька популярних сайтів для пошуку роботи, які можуть бути корисними для українських біженців. Ось деякі з них:
- Platsbanken (https://arbetsformedlingen.se/platsbanken/) Це офіційний сайт шведського державного агентства зайнятості. Тут можна знайти вакансії з різних галузей, а також отримати корисні поради щодо пошуку роботи та підготовки до співбесіди.
- LinkedIn (https://www.linkedin.com) LinkedIn є одним з найбільш популярних професійних мереж у світі. Він дозволяє створювати профіль з вказанням навичок, досвіду та освіти, а також шукати вакансії та спілкуватися з потенційними роботодавцями.
- Blocket Jobb (https://www.blocket.se/jobb) Blocket – це шведський онлайн-портал для оголошень, де можна знайти різноманітні послуги та товари. В розділі “Jobb” можна знайти вакансії різного типу.
- Monster (https://www.monster.se) Monster є одним з найбільш відомих сайтів для пошуку роботи у світі. Він пропонує велику кількість вакансій різних рівнів та галузей.
- CareerBuilder (https://www.careerbuilder.se) CareerBuilder – це ще один популярний сайт для пошуку роботи. Він надає доступ до тисяч вакансій у різних секторах промисловості.
- Indeed (https://www.indeed.se) Indeed є популярним сайтом для пошуку роботи в багатьох країнах, включаючи Швецію. Він збирає вакансії з різних джерел і дозволяє шукати роботу за різними критеріями.
Ці сайти можуть бути корисними для українських біженців у пошуку роботи в Швеції. Важливо регулярно перевіряти їх і активно реагувати на вакансії, які вас зацікавили.
Якщо ви бажаєте працювати або продовжити навчання в Швеції, ви можете скористатися послугою підтвердження своєї іноземної освіти. У цьому Вам може допомогти Шведська рада з вищої освіти (UHR).
Для підтвердження освіти, ви можете подати електронну заяву на отримання персонального сертифіката (utlåtande), а також скористатися
електронною базою даних (bedömningstjänst) для завантаження документа із загальним описом іноземної освіти. Обидва документи можна
надати потенційному роботодавцю під час пошуку роботи. Обидві послуги безкоштовні та доступні на веб-сайті.
Детальніше: informationsblad-bedomning-av-utlandsk-utbildning-ukrainska-2023.pdf (uhr.se)